Peňaženky, zmenárne a burzy

Dôležité kritérium pri výbere z množstva existujúcich peňaženiek a búrz je možnosť odosielať a prijímať platby v € alebo $. Ďalšie podstatné kritérium je, aby bola podporovaná kryptomena, ktorú chcete ťažiť, prípadne obchodovať alebo uskladňovať.

Zmenárne/peňaženky

Coinbase - veľmi konfortná a spoľahlivá zmenáreň/peňaženka, ktorá je dostupná cez web, ale aj ako aplikácia pre iOS a Android
Podporuje aj platby v € cez SEPA, čo je v rámci EU veľmi výhodné, platby trvajú cca 1-3 dni.

Podporované meny: BTC Bitcoin, BCH - Bitcoin Cash, ETH - Ethereum, LTC - Litecoin, ETC Ethereum Clasic, ZEC - Zcash, ZRX - Ox, BAT - Basic Attention Token ... a pripravujú ďalšie.
Poplatok za nákup kryptomeny za € je 4.5%

Ku zmenárni Coinbase patrí aj burza Coinbase Pro.

Binance Jersey - zmenáreň, ktorá je súčasťou najväčšej burzy na svete Binance a je jej platformou pre EU a GB. Keďže burza sídli v USA spĺňa prísne regulačné predpisy platné v USA. Podobne ako Coinbase podporuje platby SEPA v €.

Podporované meny: BTC, ETH, ETC ... poplatky za nákup kryptomeny za € sú pre malé objemy dosť veľké .. môžu byť až do 10%, ale čím je suma vyššia, tým je poplatok menší - (stačí 300€) -> 1%.
Novinkou je konverzia kryptomien navzájom, ktorá je teraz bez poplatkov.

Ďalšie peňaženky

Smozrejme existujú aj bezpečenjšie typy peňaženiek, ktoré sú však menej komfortné a zároveň väčšinou jednoúčelové - slúžia len pre 1 kryptomenu.

Burzy

Výber burzy je ešte zložitejší ako výber peňaženky. Najmä preto, že nájsť burzu, ktorá akceptuje € a zároveň obchoduje menu, ktorú ťažíte nie je celkom jednoduché.

Binance - najväčšia burza, neprijíma však platby v €, preto je potrebné nakúpiť nejakú kryptomenu napr. cez zmenáreň Coinbase a následne poslať na burzu Binance.
Druhá možnosť je nakúpiť kryptomenu priamo na Binance platbou cez kreditnú kartu VISA alebo Mastercard - poplatok 3.5% alebo min. 10$.
Prečo obchodovať na Binance? Pretože má zalistované najväčšie množstvo kryptomien, ktoré mnohé iné burzy nemajú. (neobchoduje Monero v páre k €)

Kraken - jedna z mála burz, ktoré prijímajú € cez SEPA a obchodujú Monero v páre k € - burza sídli v USA a spĺňa prísne pravidlá platné v USA. Ak chcete kryptomeny nakúpiť za € a nielen ťažiť, tak odporúčam túto burzu.